KURUCUMUZ NİLAY FOTO'NUN KÖŞE YAZISI FASHION VIP DERGİSİ YENİ SAYISINDA

Çocuğunuzun tuvalet eğitimini başlatma kararı “hadi bugün tuvalet eğitimine başlayalım” gibi sizin belirlediğiniz bir süreç değildir. Çünkü bu sizin değil çocuğunuzun tuvalet eğitimi sürecidir!!!!!TUVALET EĞİTİMİNİ SAVAŞA DÖNÜŞTÜRMEYİN konulu makalem Fashionvip Dergisi Yeni sayısında sizlerle
TUVALET EĞİTİMİNİ SAVAŞA DÖNÜŞTÜRMEYİN❣️
Çoğu ebeveyn havaların ısınmasıyla beraber hazır olduklarını düşündükleri çocuklarının tuvalet eğitimini başlatmak istiyor. Bazı çocuklar için bu süreç sorunsuz geçerken, bazı çocuklar için de savaşa dönüşebiliyor. Tecrübelerimle şunu söyleyebilirim ki genellikle 24-36 ay arası çocuklar tuvalet eğitimini daha çabuk öğreniyor ve kabulleniyor. Fakat bu yaş aralığı her çocuğa göre değişkenlik gösterebilmektedir. Eğitime başlamak için temel olan çocuğun hazır bulunuşluğu ve ebeveynle olan ilişkisidir.
Çocuğunuzun tuvalet eğitimini başlatma kararı “hadi bugün tuvalet eğitimine başlayalım” gibi sizin belirlediğiniz bir süreç değildir. Çünkü bu sizin değil çocuğunuzun tuvalet eğitimi sürecidir!!!Çocuğunuzun bezi en az 4 saat kuru kalabiliyorsa ve de özellikle sabahları kalktığında da bezi kuru ise, kakası geldiğinde rahatsız olduğunu gösteriyorsa, Islak bezle dolaşmaktan hoşlanmıyor ve çıkarmanızı istiyorsa, çiş, kaka kelimelerini söyleyebiliyorsa çocuğunuz tuvalet eğitimine başlamak için size ipuçları vermeye başlamıştır. Bu arada eğitime başlarken gündeminizde, okula yeni başlama, yeni doğan kardeş, boşanma süreci, ev taşıma gibi başlıklarınızın da olmaması gerekmektedir.
Çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamadan önce lazımlığa alışmasını sağlayın. Çocuğun lazımlığa ulaşılabiliyor olması önemlidir. Çocuğa tuvalet kavramını kazandırmadan eğitime başlamak büyük bir hatadır. Tuvaletin ne amaçla kullanıldığı çocuğa basit ve anlayacağı bir şekilde anlatılmalıdır. Çocuğun tuvaleti keşfetmesine izin verilmelidir. Beraber iç çamaşırı ve sevimli küçük klozetlerden alarak çocuğu bilişsel olarak ta hazırlayabilirsiniz. Bez bir daha bağlanmamak üzere çıkartılmalıdır. Bezi bir takıp, bir çıkarmak çocuğun öğrenme sürecini uzatır, zorlaştırır. Kaslarını tuttuğunda ve bıraktığında neler olduğunu algılayabilmesi için kirlenmeye ihtiyacı vardır. Çocuğun 2-3 saatte bir klozete 5 dakika kadar oturmasını sağlayın. Oturma sırasında çocukla birlikte beklemek onu yalnız bırakmamak, çocuğun bu yeni duruma alışmasını kolaylaştıracaktır. İlk bir hafta çocuğun kas kontrolünü sağlamaya alışması, bu süreci algılama dönemidir. İlk haftada çocuğun sıklıkla altına kaçırması gayet doğaldır. Bu eğitim bir hafta, yirmi gün belki de daha uzun sürebilir. Sabır tam da bu noktada gerekli ve önemlidir. 
Çocuğunuz tuvaletini klozete yaptığında aşırı sevinç tepkileri vermek, ödülü abartmak yerine “aferin” deyip başını mutlulukla okşamak daha doğru olacaktır. Dışarıya yaptığında ise kızmak, cezalandırmak, korkutmalarda bulunmak sadece süreci zorlaştırır. Tuvalet eğitimine çocuğunuzu azarlayarak veya ona sinirlenerek daha fazla stres eklemeyin. Çocuğunuzu başka çocuklarla karşılaştırmaktan kaçının; her çocuk bu süreçten değişik sürelerde geçecektir. Lütfen Çocuğunuzu kendi bedeniyle düşman etmeyin …
Annenin yaşam alanını çocuğa göre ayarlayarak rahat olması eğitim sürecini kolaylaştırır. Titizliği nedeniyle çocuğun altı açık dolaşmasına tahammül edemeyen anneler bu gerginliğini çocuğuna yansıtır. Bu durum anne - çocuk arasında bir zıtlaşmaya, güç savaşına dönüşürse anne çocuk arasındaki iletişim zarar görebilir. Tüm bunlar çocuğun kişilik gelişimini olumsuz etkiler.
Gündüz tuvalet alışkanlığı oturunca gece eğitimine de başlanılmalıdır. Yatmadan bir süre önce süt, su vs…sıvı alımı kesilmelidir. Tuvalete gitme esnasında, çocuğun kas kontrolünü kazanması açısından uyanık ve bilinçli olması gerekmektedir. Gece eğitiminde tuvalete götürme sıklığı, tuvalet ihtiyacının zaman aralıkları anlaşıldıktan sonra azalacaktır. Çocuk doğru eğitimle tuvalet alışkanlığı kazandıktan belli bir süre sonra, tekrar alt ıslatmaya başlamışsa bunun nedeni genellikle kaygı, korku, kıskançlık gibi psikolojik etkenler olabilir. Tıbbi bir neden söz konusu değilse, ailenin profesyonel yardım alması sorunun çözümüne yardımcı olacaktır.
Tuvalet eğitiminde esas olan bilgi, empati ve sabırdır. Tuvalet eğitimi doğal ve zorlanmaması gereken bir süreçtir.
Nilay Foto